Wychowawcze wyzwania

» Stworzyła to dnia sie 16, 2023

Wychowawcze wyzwania

Może zabrzmi to nieco autorytarnie, ale rodzic powinien mieć kontrolę nad tym, co je jego dziecko. Z dwóch powodów. Młody kilkuletni czy nastoletni człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że chipsy, fast foody i słodycze jadane w zbyt dużych ilościach mu szkodzą.

Zarówno nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale przede wszystkim dostarczają zbyt dużą liczbę kalorii, która potem odkłada się w ciele jako tkanka tłuszczowa. Nie trzeba być psychodietetykiem, aby zdawać sobie sprawę z tego faktu.

Dbałość o właściwe jedzenie

Dieta może być smacznaDlatego najlepiej, jeśli dziecko będzie zjadało posiłki przygotowywane w domu, a jeśli będzie jadało na mieście, to w miejscach, co do których wiadomo, że jakość posiłków jest dostateczna. Jeden z dietetyków dziecięcych, z którym ostatnio rozmawialiśmy, powiedział nam, że do jego gabinetu przychodzą w ostatnich miesiącach rodzice zaniepokojeni faktem, że ich dziecko zaczyna tyć.

Nastolatek ważył powiedzmy 55 kilogramów, a tu nie wiadomo kiedy zrobiło się 65 i nadal rośnie. Pierwsze, o co nasz dietetyk dziecięcy się pyta w takiej sytuacji, to jak dziecko jada. I co odpowiadają rodzice? To bardzo zaskakujące co nam przekazał nasz znajomy dietetyk dziecięcy w tym temacie, ale niestety też bardzo typowe. Otóż okazuje się, że w sumie to nie wiedzą, co on jada. Śniadanie jeszcze ogarniają, ale jeśli chodzi o obiad, który jest przecież głównym posiłkiem, to sytuacja wygląda tak, jak w dziesiątkach tysięcy przypadków.

Tak się dzieje we Wrocławiu

Dietetyk będzie wiedział, co poradzić z Tadkiem niejadkiemI we wszystkich miastach w Polsce. Otóż jak zaznaczył w rozmowie z nami ten dietetyk dziecięcy, rodzice dają dziecku pieniądze, aby sam sobie ogarnął posiłek. I teraz pytanie: zje coś porządnego, czy uda się po szkole do jednej ze znanych sieci fast foodów, których we Wrocławiu i w większości polskich miast nie brakuje?

Wydaje się, że niestety odpowiedź jest jasna. Na pytanie dietetyka dziecięcego, czego nie zapiszą dziecka na obiady w szkole, które są przygotowywane przez porządną firmę, która przygotowuje dobrej jakości posiłki, rodzice w sumie nie wiedzą. Nie róbcie tak, jak ci rodzice.

Dbajcie o to, aby jadło właściwie, bo w przeciwnym razie będziecie musieli płacić niemałe pieniądze za wizyty w gabinecie dietetyka dziecięcego. Dbanie o to, aby dziecko właściwie się odżywiało to jak najbardziej normalna sprawa.